Bedelli Askerlikte En Son Gelişmeler

Bedelli askerlikle ilgili acaba en son neler oldu diye askere gidecek olan bir kaç yakınım sordular. Ben de gidin paşa paşa yapın askerliğinizi gelin diyorum, ama nafile. Bir süredir de kamuoyunun gündeminde olan ‘bedelli askerlik’ tartışmalarıyla ilgili olarak  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül bir açıklama yaptı. Söylediğine göre bu konunun gündemlerinde yokmuş.

Bakan Gönül, AK Parti belde teşkilatları ile seçim bürolarını ziyaret etmek amacıyla Muğla’nın Bodrum ilçesine geldi. AK Parti’nin Turgutreis beldesi Atatürk Meydanı’nda düzenlenen mitingine katılan Gönül, daha sonra gazetecilerin ”bedelli askerlik” konusundaki sorularını yanıtladı.

Bedelli askerlik konusunun kanunla düzenlendiğini belirten Bakan Gönül, şöyle konuştu:

Yani yeniden bir kanun çıkararak bedelli askerlik yürürlüğe girsin diye beklemeye gerek yok. Yalnız 1111 Sayılı Kanun’un 10. maddesi diyor ki ‘İhtiyaçtan fazla müracaat ve celp olursa, Genelkurmay bunu Milli Savunma Bakanlığına bildirir ve o miktar için bedelli askerlik uygulanır.’ Kanun böyle söylüyor. Demek ki ihtiyaçtan fazla bir asker miktarı olacak ki bu bedelli askerlik gündeme gelebilsin. Bunu Genelkurmay da defaatle açıkladı ki celp yeterli değil. Milli Savunma Bakanlığına böyle bir talepte bulunmamız söz konusu değildir diye Genelkurmay defaatle açıkladı. Bu durum devam ettiği müddetçe bedelli askerliğin gündemimizde olması da mümkün değildir.”

Bedelli askerlik kanunla sabit bir hükmü var. Eğer o hüküm yerine getirilirse Genelkurmay’a başvurulur ve bedelli askerlikle ilgili mevzuat neyse uygulanır. O yüzden bedelli askerlik ilgili çıkan haberlerin Genelkurmay kaynaklı olmadan güvenilmemesi gerekir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: