Ar-Ge Çalışmalarına 7800 Personel Alınacak

Sanayi Bakanlığından işsiz, iş arayan vatandaşlar için müjdeli bir açıklama geldi. Bakan sanayide firmaların ar-ge çalışmaları için 7 bin 800 kişiye iş istihdamı yaratacağını söyledi. Çağlayan, Karsan ve Renault Trucks tarafından, 25 milyon avroluk yatırımıyla Bursa’da yapılacak kamyonların, üretim hattının açılması nedeniyle düzenlenen törende, Türkiye’nin, küresel krizin yayıldığı ortamda, 200′e yakın ülkeye 132 milyar dolarlık ihracat yaptığını belirtti.

Türkiye’nin toplam ihracatının, yüzde 60′nın Avrupa ülkelerine yapıldığını ifade eden Çağlayan, Türk ekonomisinin küresel krizden, küresel ekonomiye eklemlendiği oranda etkilendiğini söyledi. Çağlayan, Türk reel sektöründeki istihdamın krizden en az hasarla çıkması noktasında, önemli düzenlemeleri hayata geçirdiklerini dile getirerek, ”Kısa Çalışma Ödeneği”nde yaptıkları düzenlemelerin, istihdamın korunması noktasındaki önemine dikkati çekti. Türkiye’nin önemli bir otomotiv merkezi olma noktasında, ”Ar-Ge Teşvik Yasası”nın büyük önem taşıdığını anlatan Çağlayan, şunları söyledi:

”Şu anda 2009 için, 49 ulusal ve uluslararası firma, yaklaşık 3 milyar liralık bir Ar-Ge bütçesi ayıracağını, sadece Ar-Ge’de 7 bin 800 personel istihdam edeceğini bildirdi. Dünyada çok ağır bir faturayla ödenmekte olan küresel krizin yoğun olduğu bir ortamda, yatırım yapan Renault ve Karsan’ı tebrik ediyorum. Yaptıkları krize meydan okumaktır. Türk otomotiv sektörü için son derece önemli bir yatırımdır.”Bakan Çağlayan, Türkiye’nin konumu, Avrupa pazarına yakınlığı ve genç nüfusunun yarattığı avantaja değinerek, ”Pek çok firma Türkiye’de yatırım yapmayı planlıyor. Yatırımcı dostu politikalarımız, inşallah Türkiye’nin otomotiv sektöründe dünyanın üretim üssü olmasını, çok daha kolay sağlayacaktır. Türkiye’ye yatırım yapanlar orta ve uzun vadede, çok büyük kazançlar elde edecektir” dedi.

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: