Öss Sınavında Katsayı Değişikliği 2010’da

Öss’ye girecek öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun hiç şüphesiz meslek lisesi ve imam hatip lisesi öğrencileri oluşturuyor. Bu öğrencilerin her sene Öss sınavına girerken pek de büyük bir umutla girmediklerini herkes biliyor. Tek nedeni ise tercih aşamasında yapılan katsayı değişikliği. İyi puan aldıkları halde Orta Öğretim Başarı Puanı hesaplanırken katsayılar 0.8 ile çarpılması gerekirken 0.3 ile çarpılıyor. Bu da çok büyük bir puan farkına sebep oluyor.

Bu konuda YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ÖSS sisteminde yapılacak değişikliklerle ilgili konuştu. Özcan katsayı değişiklikleriyle ilgili düzenlemenin 2010 yılında olacağını söyledi. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, toplantıda 2009 ÖSS’de uygulanacak çok küçük değişiklikleri ele alacaklarını ancak bu değişiklikler arasında katsayı değişikliğinin bulunmadığını söyledi.

Katsayı değişiklikliği için 2010 ÖSS’yi öngördüklerini anlatan Özcan, “ÖSS deyince sadece katsayıyı anlayanlar ‘katsayı bu Perşembe kalkacak’ diye yazmış ama doğru değil. Genel Kurul’da katsayıyı değiştirecek bir öneri görüşmeyeceğiz. Perşembe günü (yarın) bizim yapacağımız çok küçük değişiklikler. Ancak önümüzdeki yıl katsayı konusundaki değişiklik gerçekleşebilir. Bununla ilgili çalışma takvimini de Perşembe günü netleştireceğiz. Ancak değişiklik seneye” diye konuştu. öss katsayı değişikliği 2010daMeslek liselilere uygulanan farklı katsayı uygulamasının, bu liselerin gelişimini önlemeyecek bir hale getirileceğini ifade eden Özcan şunları söyledi: “Halen, üzerinde çalıştığımız ÖSS sistemi ile üniversiteye giriş daha çağdaş bir hale gelecek ve sorunlar kendiliğinden çözülecek” Öss sınavındaki katsayı değişiklikleri için bu önümüzdeki yerel seçim etki edecek diye düşünüyorum. 2010 ÖSS sınavında değişiklikler olacaktır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Bir Yanıt to “Öss Sınavında Katsayı Değişikliği 2010’da”

  1. Anonymous Says:

    normal net sayılarının katsayıları kaç arkadaslar…türkçe matematık sosyalın katsayıları neler…ıkıncı bölumde sorularının katsayısı kaç oldu yenı sınaw sıstemıne göree..bilgilendirecek arkadas mail atarsa cok sevınırım…harby_sen_sew@hotmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: