Limitsiz Tarifelere Şikayetler Çoğalıyor

Son günlerde cep telefonunda limitsiz tarife çılgınlığı yaşanıyor. Avea, Turkcell ve Vodafone art arda tarifelerini açıkladılar. Tüketicinin keyfine limon sıkacak uyarı gelmekte gecikmedi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Avea’nın 55 TL’ye ‘her yöne sınırsız’ tarifesinden geri adım atmasını istedi. Abonelerden şikayetler yağınca harekete geçen kurum kampanyaların şirketleri bitireceğini düşünüyor.

AVEA VE VODAFONE’NUN KAMPANYALARI

Cep telefonu (GSM) operatörleri, numara taşıma uygulamasından sonra cepte limitsiz tarifelerle abone çekmeye çalışıyor. Avea’nın başlattığı her yöne limitsiz 55 liralık tarifenin ardından Vodafone ‘kendi içinde sınırsız’ paketini 25 liradan abonelerine satmaya başladı.

TURKCELL DE ATAĞA GEÇTİ

Sektörün lideri konumundaki Turkcell de yarışın gerisinde kalmamak için kendi içinde sınırsız fakat diğer operatörler için 600 dakika ile sınırlı 65 liralık kampanyayı duyurdu. Yurtdışı aramaların ve kısa mesajın dahil edilmediği paketlerde internet de yer almıyor. Şirketler arasındaki kıyasıya rekabet Üst Kurul’un da gözünden kaçmadı. Sınırsız kampanyayı kullanan aboneler, diğer operatörleri aramada aksaklık yaşamaya başladı.

Zaman’dan Selim Kuvel’in haberine göre gelen şikâyetleri değerlendiren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, konuyu incelemeye aldı. Sınırsız tarifenin hizmet kalitesini düşürdüğünü tespit eden kurum, bir yazı ile operatörleri uyardı.

TÜKETİCİ UYARIYI BEĞENMEDİ

Özellikle, Avea’nın 55 TL’ye ‘her yöne sınırsız’ tarifesinden geri adım atmasını istedi. Tüketiciler ise indirim kampanyalarına dönük üst kurul müdahalesine tepkili: “Vergiler indirilmediği gibi şirketlerin ucuza konuşturma çabası da engelleniyor. Tarifeyi yasaklamak yerine aksaklıklar giderilebilirdi.”

ÖLDÜRÜCÜ REKABET

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, GSM piyasasında son dönemde uygulanan tarifelerin ‘öldürücü rekabete’ yol açtığını düşünüyor. Acarer, operatörleri tarifeler konusunda dikkatli olmaları yönünde uyarırken, bu tarife yapısının şirketleri mali açıdan zora sokacağına dikkat çekiyor.

“Bir süre sonra piyasada tek şirketli bir yapı oluşursa, geçmiş olsun. Sektör oyuncularını uyarmamızın amacı, piyasanın sağlıklı işlemesi. Aksi halde, öldürücü rekabet, operatörlerimize zarar verir.” diyen Acarer’e göre bu tür kampanyalar şirketleri zor durumda bırakabilir.

AVEA NE DEDİ?

Tartışmaların odağında kalan Avea ise operatör aramada yaşanan sıkıntıları kabul ediyor. Aksaklığın kötü niyetli kullanımdan kaynaklandığını belirten Avea yetkilileri, tarifeye beklediklerinin çok üzerinde bir talep geldiğini söylüyor. Bazı ofis santrallerinde kötü niyetli kullanım tespit ettiklerini ve Telekom Üst Kurulu’na başvurduklarına dikkat çeken yetkililer, kapasite genişletmek için diğer operatörlerle görüşmeleri sürdürdüklerini açıklıyor.

Öte yandan Turkcell’in CEO’su Süreyya Ciliv de 2008 yılı finansal sonuçlarının açıklandığı toplantıda Avea’nın sınırsız kampanyasını eleştirmiş ve “Biz ‘nasıl kâr edecek?’ onu çözemedik. Biz de benzer tarifelerle cevabını verdik.” açıklamasını yapmıştı. Türkiye’de iletişim üzerindeki vergi yükü yüzde 50′ye yaklaşıyor. Bu oranla OECD ülkeleri içinde ilk sırada yer alan Türkiye, son olarak internetteki ÖTV’yi yüzde 5′e çekmişti.

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: