Nurettin Aras Iğdır’a Hizmet Edemez – 1

Bu yazım aslında biraz kişisel ama, bir o kadar da gerekli olacak. 10 yıllık haksızca sömürülen bir belediye anlayışına karşı haklı ve çoğu kişinin ifade etmek istediği bir serzeniştir. Memleketim Iğdır‘ın tek taraflı belediye anlayışından ve onun başı Nurettin Aras‘dan bahsedeceğim. Bu blog benim ve bugün rahatça içimi dökecek bir hal almasını istiyorum. Okulun ara tatilinden dolayı şehrime geldim. Şuanda çoğu şehirde olduğu gibi Iğdır’da da yoğun bir seçim havası var. Kahvehaneler işsiz(=genç) ve yaşlı dolu. Sigara dumanı altında kelamları da tabii ki siyaset ve yerel seçim adayları…

Aslında konuşacakları şeyler genelde sorunları (işsizklik, daha iyi bir yaşam, sosyal eşitlik vb) olurdu. Ama artık bugünlerde yeşermek istedikleri umutları yerini alıyor bu konuşmalarda. Akşam eve ekmek diye bu fakir ekmeği götürürler. Tartışmalar, kırılmalar alıp başını gider bu kahvehanelerde. Durum böyle bir halde Türkiye’nin en doğusunda (yakında birkaç fotoğraf eklerim yazıya)

Peki neden bir ara gelişmek de olan bir şehir biranda böyle bir hale geldi. Iğdır‘ın Türkiye’deki konumuna bir bakın haritada. Ülkemizde tek şehirdir; üç ülkeye sınırı olan. Böyle bir konumdaki şehir nasıl olur da bu halde diye sorar insan. Cevabı çok açık aslında bazı çıkarların sınırsız ve keyfi ticareti. Bir ara dediğim kısmı da açıklayayım. Iğdır, Nahçivan ile olan sınır kapısında halkın da petrol ticareti yaptığı dönem de hızla gelişiyordu. Halkın cebina sıcak para giriyordu ve yediden yetmişe her esnaf bu paydan hakkına düşeni alıyordu. Bu hızlı gelişim karşısında herkesin gözü vardı ve bu yükselişe dur demek için en büyük kozlarını kullandılar: Açgözlülük…

Daha sonra ortaya binlerce yolsuzluk ortaya çıktı. Yönetimden ihraçlar oldu. Valisine kadar devletin atadığı yönetim yenisiyle değiştirildi. Bir nevi temizlik girişimi. Sonunda büyük bir ekmek kapısı kapatıldı ve artık sadece açgözlülere açık. Ama değişmeyen tek bir şey vardı. Belediyenin başı ve onun yardımcıları. Kimse hangi sebeplerle olduğunu artık kendileri yorum kısmına yazsınlar ama dokunalmazlığı varcasına kimse sesini bile çıkarmadı ve hala belediye bu tek taraflı zihniyetle devam ediyor.

Neden tek taraflı diyorsun diyeceksiniz? Bir belediye anlayışı düşünün ve hala böyle bir anlayış Türkiye’nin en doğusunda fosillenmemiş durumda. Anlayış şu: Bana Oy Vermeyene Hizmet Yok Arkadaşım! Evet… Aynen böyle… Bunun kanıtlayacak yüzlerce delil sunulabilir. Bu delilleri fotoğraflarla ve ayrıca şuanki Belediye Başkanımız Nurettin Aras‘ın bu anlayışla fazla saltanıtını yürütemeyeceğini anlayıp nasıl bir politikaya sarıldığını diğer yazımda yazacağım. Lütfen gözlerinizi açıp gerçekleri görün artık!..

NOT: Tamamıyla kişisel bir yazıdır, herhangi bir partiye yönelik değildir ve şahıslar eleştirilmiştir.

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: