2009 Şubat Ayı Öğretmen Atamaları

Öğretmen olarak mezun olup da hala görevine başlamayan öğretmenlerimize bekledikleri haberi verelim. Milli Eğitim Bakanlığı 2009 Şubat öğretmen ataması döneminde 8 bin kadrolu öğretmen atayacak. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Şubat atamasında atanacak öğretmen sayısını 26 Aralık tarihinde TV24′teki konuşmasında açıklamıştı.

Açıklamaya göre 2009 Şubat öğretmen ataması döneminde atanacak öğretmen sayısı 8 bin olarak söylenmişti. Üstelik bu alımın tamamı da kadrolu olacağı söylenmişti. Birçok öğretmen adayının sabırsızlıkla beklediği 2009 Şubat ataması için çok az bir süre kaldı. Adayların çoğunun merak ettiği konu ise atanacak öğretmen sayısının değişip değişmeyeceği ve bu sayının branş bazında dağılımı.

Kesinlik arzetmemekle birlikte bize ulaşan bilgilere göre öğretmen atamalarında en fazla alımın olacağı branşlar Sınıf Öğretmenliği ve İngilizce Öğretmenliği. Açıklanan 8 bin kadronun 600 kadarı açıktan atama ve kurumlar arası geçişe ayrılmış durumda.

Tabii ki 8 bin kadrolu alım, bekleyen 100 binin üzerindeki öğretmen adayı için oldukça az. Önceki atama dönemlerinde atanamayıp, umudunu Şubat 2009′a saklayan birçok öğretmen adayı için sadece sayı değil atanacakların kadrolu olması da hayal kırıklığına neden oldu. Çünkü bu durumda yeni alım hemen hemen hiç olmayacak. Olacak olan şey ise şu Ağustos ve Kasım ek atamasında sözleşmeli olarak atanmış olanların Şubat ayında kadroya geçeceği gerçeği. Bu durumda Milli Eğitim Bakanlığı da öğretmen alımı yapmış gibi görünecek.

Hüseyin Çelik, aynı konuşmasında bir başka önemli konuya da değinmişti. Çelik, 50 bin mevcut sözleşmeli öğretmenden 3.atama bölgesinde(Doğu ve Güneydoğu) 3 yılını , 2. atama bölgesinde 4 yılını, 1.atama bölgesinde 5 yılını; olumlu sicille dolduran, disiplin suçu işlmeyenleri sınava v.b değerlendirmeye tabii tutmadan kadroya geçireleceğini söylemişti. Bahsedilen taslak hala başbakanlıkta beklemede ve seçimden önce çıkacağı tahmin ediliyor…

2009 Şubat atamalarında 8 bin kadrodan fazla alım yapılabilir. Hatırlanacağı üzere Ekim 2008 atamaları 10 bin olarak açıklanmış ancak bu sayı bir değişiklikle 13500′e çıkarılmıştı. Öğretmen adayları bir sürprizde Şubat alımlarında beklemektedir. Görüştüğümüz yetkililer bu sayının artırılmasınında Meb’de gündemde olduğunu söylemiştir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: