Şivan Perwer Hayatı & Müziği

Şivan Perwer 23 Aralık 1955 yılında Urfa’nın Viranşehir ilçesinin Sori köyünde doğan ünlü kürt müzisyendir.  Çocukluk döneminden itibaren türkü söylemeye başlar. Hatta kendi anlatıyor:  “köyde çalacak hiç bir müzik aleti yok, ben de saz çalmayı çok istiyorum, kendi kendime basit bir saz yaptım, tellerini at kuyruğundan yaptım” diyordu. Şivan büyür, hep içinde okuma aşkı vardır. Neyse 17 yaşında Gazi Üniversitesi Matematik bölümüne girer.  Üniversite yıllarında sesinin güzelliğiyle çevresindekileri etkiler. Üniversite yıllarında çeşitli etkinliklere katılır. Bir gün Şivan Perwer ve bir kaç kürt sanatçı Viranşehirliler gecesine davet edilir.  O gece diğer kürt sanatçılar dönemin şartları kürtçe türkü söylemeye müsait olmadığı için kürtçe söylemezler. O gece sadece Şivan kürtçe türkü söyler. Ancak o sıralar kürtçe büyük cesaret isteyen bir durumdu.

Neyse O geceden sonra Şivan daha çok tanınır. En son Urfa Suruç’ ta verdiği bir konsere polisler baskın düzenler. Ancak konsere başlamadan önce, Şivan’ ı sevenler sanatçıyı arka kapıdan kaçırırlar. Bir kaç gün sonra Şivan Suriye’ye geçer.  1975 yılından itibaren Şivan’ın Avrupa macerası başlar.

1975 yılından itabaren Avrupa’da rahat rahat konserler veren, yeni albümlere imza atan sanatçı kendini rahatça ifade edebileceği bir ortama kavuşmuş olur. Avrupa’da da 4 oktavlık sesiyle büyük bir ün kazanan kürt sanatçı dünya çapında çeşitli konserlere çıkar. Saddam’ın Halepçe’ye kimyasal bomba attığı yıllar, Avrupa’da Iraklı kürtler için yardım konserleri verilir. Wembley Stadyumunda Sting, Gipsy Kings gibi ünlü sanatçılarla beraber konserler veren sanatçının sesi o kadar beğenilir ki, İngiltere Kraliçesi Lady Diana bile kendinden geçerek sanatçıyla taşır.

sivanperwer335bfEn 2006 yılında Avusturya’da dünya çapında 20 sanatçının çağırıldığı dev konserde türküleriyle Avrupalı izleyicileri kendine hayran eder. Özellikle o konserde Avusturyalı bir sanatçıyla Naze, Cane parçalarını beraber söylemesi sanatçının evrensel bir sanatçı olduğunu göstermiş olur.

Sanatçı şuanda Almanya’da yaşamını sürdürmektedir ve tek arzusu barışın ve kardeşliğin hüküm sürebileceği bir Türkiye’ye geri dönmek.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: