Dünyanın En Büyük Çukurları (fotoğraf)

Adeta dev fareler tarafından kazılmış devasa delikleri andıran yeryüzündeki çukurlar, görenleri şaşırtıyor. Boyutları 1200 m çap genişliğe ve 850 m derinliğe kadar ulaşabilen yeryüzünün bu dev çukurlarından bazıları insan yapımı bazıları ise doğal yollardan oluşmuş. İnsan yapımı dev çukurların başında, onbinlerce insanın çalıştığı elmas madenleri bulunuyor. İşte dünyanın en büyük ve en derin devasa çukurları:

cehennem-cukuru

Cehennem’in Kapısı olaral adlandırılıyor. 1971, jeologlar bu bölgede çok büyük bir yeraltı doğal gaz yatağı keşfettiler. Yer altındaki gazı çıkartmak için kazı yaparlarken, sondaj takımı arkasında büyük bir delik bırakarak çöktü. İçerisinden zehirli gazın yayılmasını engellemek için çukur, yanmaya bırakıldı. İçerisinden ateşler çıkan bu çukur, o günden beri büyük bir ihtişamla yanmaya devam ediyor.

elmas-madeni

Kimberley Elmas Madeni, Büyük Delik olarak da biliniyor. Dünyanın insan eliyle kazılmış en büyük çukuru. 1866’dan 1914’e kadar 50 bin madenci kazma kürekle çalışarak bu devasa çukurdan tam 2.722 kg elmas çıkarttı.

bingham-maden-kanyonu

Bingham Maden Kanyonu, Utah’daki Oquirrh dağlarında bir bakır madeni. Maden, 1.2 km derinliğinde ve 4 km genişliğinde olan bu çukur, dünyadaki en geniş insan yapısı çukur olma özelliğine sahip.

mavi-cukur

Büyük Mavi Çukur, Orta Amerika ülkelerinden Belize kıyıları açıklarında bir yeraltı çukuru. Bir kireçtaşı mağarası olarak, son buzul çağı boyunca şekillendiği düşünülen çukur, 300 metre çapında ve 120 metre derinliğinde.

mirny-elmas-madeni

Mirny Elmas Madeni 525 m derinliğinde ve 1200 metrelik bir çapa sahip. Dünyanın ilk ve en geniş elmas madenlerinden biriydi. Fakat şuanda faaliyet göstermiyor. Faailyet gösterdiği zamanlarda, bir kamyonun madenin yukarısında aşağısına inmesi tam 2 saat alıyordu.

diavil-madeni

Kanada’nın Kuzeybatısı’nda yer alan Diavik Madeni‘nden her yıl 8 milyon karat ya da 1.600 kg elmas çıkartılıyor.

laam-cukuru

90 metre derinliğindeki bu lağım çukuru, 2007’de bir düzine evi içine çekti. 2 kişinin ölmesıne ve binlerce kişinin de bölegeden tahliye edilmesine neden oldu. Bu devasa lağım çukuruna yağışlar ve yeraltı kanalizasyon sisteminin kabarması neden olmuştu.

udachnaya-pipe

Udachnaya Pipe, Rusya’daki bir elmas madeni. Madenin sahipleri, faaliyetleri 2010 yılında durdurmak istiyorlar. 1955 yılında keşfedilen maden, 600 metre derinliğe sahip.

chuquicamata

Chuquicamata, Şili’de açık halde çalışılan bie bakır madeni. Dünyanın en büyük bakır üretiminin yapıldığı maden, 800 metre derinliğe sahip.

monticello-baraji

Monticello Barajı, Kaliforniya’daki Napa County’de bir baraj. Bu barajın içinde ise en çok dikkat çeken, saniyede 1370 metre küplük bu taşma oluğu.

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Yanıt to “Dünyanın En Büyük Çukurları (fotoğraf)”

  1. Anonymous Says:

    teşekkürler kardeşim.dünyamızı kendi ellerimizle bozguna uğrattığımızın fotoğrafları bunlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: