Erzurum’un 2008 Yılı Ekonomik Durum Analizi

2008 yılı ekonomide iflasların yılı oldu dersek yanlış bir cümle kullanmayız. Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası verilerine göre ekonomik kriz sürecinde kentte 194 işletme kapısına kilit vurdu. Türkiye’yi etkilemeyen ekonomik kriz her nedense Erzurum’da onlarca işletmeyi vurdu.

Başbakan Erdoğan “kriz yok” ifadesini kullansa da veriler farklı şeyler anlatmaya devam ediyor. Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Cindilli, kriz döneminde çok sayıda çek ve senedin protestolu duruma düştüğünü ve icra mahkemelerine verildiğini belirterek, “Kriz döneminde 194 işyeri kapısına kilit vurdu. Kapanan iş yeri sayısında artış var” dedi.

Söylenilenler ve yaşananlar arasında önemli farklar var. Başbakan farklı şeylerden bahsederken veriler olumsuz şeyleri çağrıştırıyor.  Ticaret sektöründeki durgunluk kentte önemli düzeyde hissedilirken, vergi mükellef sayısındaki değişim profili de bu durumu doğruluyor.

Vatandaşın gerçeği oldukça farklı, esnaf mal satamamaktan şikâyetçi. Kredi kartlarının kullanılmadığı alışveriş mekânlarında önemli sıkıntılar yaşanıyor. Tamamen borç ağırlıklı ekonomik profil söz konusu. Erzurum’da marka mağazaları açılırken, bununla birlikte kredi kartına yönelen tüketici sayısı da küçümsenemeyecek boyutta. Gösteriş tüketiminin yansımalar ve sanal zenginlik kredi kartı mağduriyetleriyle gerçek yüzünü ortaya çıkarıyor.

2011 kış olimpiyatlarında büyük umutlarla hazırlanan kent, ekonomideki olumsuzluklardan dolayı büyük açmazlar yaşıyor. Ne alan nede satan hiç kimse halinden memnun değil. Vatandaş, geçim konusunda önemli sorunlar yaşıyor. Piyasanın arz ve talep yönünde istenilen gelişmeler yaşanmıyor. Sorun farklı boyutlarla gündeme geliyor.

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Erzurum bu kadar olumsuzluğu hak etmiyor. Kapanan işyeri sayısı da, işsiz sayısını artıyor. Erzurum da ekonomik gelişmeler olumlu sinyaller vermiyor. Bir tarafta dar gelirlinin akın ettiği spot mağazalar, bir tarafta da marka mağazaları kentin iki uç noktasında ki gelişmeleri özetliyor. Erzurum gelir dağılımı açısından iki uç noktanın yoğun olarak yaşandığı kent olmaya devam ediyor. Esnafın yaşadığı durgunluk kent ekonomisi açısından önemli çıkmazlar oluşturuyor.

Teşvik yasasından umduğunu bulamayan Erzurum, kalkınma trendinde hak ettiği konuma gelememenin sıkıntılarını yaşıyor. Üretim ve sanayinin yeterli düzeyde olmadığı kentte 2011 kış olimpiyatları umut olmaya devam ediyor. Bu alandaki çalışmalara ise bir an önce başlanması gerekiyor. Kentte zaman kaybetmeden durgunluğun beraberinde getirdiği sorunları açma konusunda reel ekonominin canlanmasına yönelik kararlar alınmalıdır.

Erzurum artık çözüm reçetesi değil, çözüm için rasyonel eylemlerle gündeme gelmelidir. Ticaret hacmindeki durgunluk görmezden gelinmemelidir… 2009 yılının kent ekonomisinde olumlu gelişmeler oluşturmasını umuyoruz. İfalaslar yılı 2008 kentte önemli olumsuzluklar oluşturdu.

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: