2008-2009 Askeri Liseler Giriş Sınavı (ALS) Sorular & Cevaplar

alsAskeri Liseler Sınavı 26 Nisan 2009 Pazar günü yapılacak. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen sınava 23 Şubat – 13 Mart 2009 tarihleri arasında başvuru yapılacak ve sınav ücreti 45 YTL olarak açıklandı. Yazılı sınavda başarılı ve bir sonraki aşamaya geçmeye hak kazanan adayları sınavın 2. aşamasında neler bekliyor? Yazılı sınavda başarılı olan adaylar sağlık muayenesi, bedeni yetenek testi, psikoteknik testi (Hava K.K. için), müzik yetenek testi (Bando Astsubay Hazırlama Okulu için), mülakat gibi aşamalardan geçecekler.

Aşağıdaki pdf uzantılı dökümanları açabilmek için Adobe Reader  ‘ın 5.0 veya üstü sürümünün sisteminizde yüklü olması gerekmektedir. Eğer dökümanları kaydetmek istiyorsanız, kaydetmek istediğiniz dökümanın üzerine sağ tıklayıp "Hedefi Farklı Kaydet" seçeneğini seçiniz.

Giriş ve Başvuru için gereken bazı fiziksel özellikler var:

 • Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak,
 • Vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak, düz taban olmamak),
 • duymasında en ufak bir kusur bulunmamak, her ne derece olursa olsun gözlük-lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak, lazer ameliyatlısı olmamak, kalp, böbrek, karaciğer rahatsızlıkları ve tüberküloz geçirmemiş olmak, yapýlacak diðer muayenelerden sağlık raporu almak.
 • Türkçe’yi kusursuz konuşmak (dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak),
 • Yapılacak ön sağlık muayenesinde, yaş, boy (ayakkabısız) ve kilo aşağıda belirtilen sınırlar içinde bulunmak

Yaş En az boy/kilo En fazla boy/kilo

13 140,5 cm/ 30 kg 171,5 cm/ 67,45 kg
14 146,5 cm/ 34,2 kg 178,5 cm/ 72,8 kg
15 152,5 cm/ 39,5 kg 182,5 cm/ 77,6 kg
16 158 cm/ 44,9 kg 185 cm/ 80,8 kg

2009-ALS Gerekli Tüm Belgeler & Çıkmış Sorular ve Cevapları

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

9 Yanıt to “2008-2009 Askeri Liseler Giriş Sınavı (ALS) Sorular & Cevaplar”

 1. Mert Says:

  Arkadaşlar ben lise 1. sınıf öğrencisiyim geçen 2009 da başvuruyu kaçırdım, 9. sınıftayken als ye girebilir miyim ? Bir de ben 11.5 yaşındayken sol kolum kırıldı(Allah'a şükür 1 ayda düzelen bi kırıktı) ve ben hava lisesine girmek istiyorum -hava lisesi olmassa Hava Harp Okulu- bu kırık girmeme engel olur mu??

 2. ceren Says:

  Ben de askeri lise ye çok ama çok girmek istiyorum ben kızım ama kızlar 4 senede bir girebiliyorlarmış işallah bana denk gelir çünkü hayatta tek istediğim kara harp okulunu kazanmak.mert arkadaş sen artık lise 4 ü beklemen gerekiyor ve kolundaki hasar senin bişeyleri yapmana engel olmuyorsa sorun deyil.

 3. enes Says:

  arkadaşlar benım askeri lise için vücudumda cilt sorunu yok..not ortalamasındanda kurtardım sınavada deli gibi çalışıyorum .. ama ben mezun olduktan sonra geçen yıl liseye gitmedim bu yıl sınavlara katılmak için..acaba 1 yıl boş durdum diye yada halen 8.sınıf öğrencisi değilim diye almamazlık yaparlarmı?

 4. Enes Says:

  Annem Annanem Felan Kapalı Girmeme Engel Olunur Mu

 5. harun Says:

  arkadaşlar benim annem kapalı karnemin hepside beş bu baba bi yarar sağlarmı askeriye alılarmı

 6. harun Says:

  yaw arkadaşlar bu als soruları nek adar zormuş valla sbs nin 2 katı.ben sınavdan kötü alsam ama derslerimin hepsi beş olsa bi kıyak yaparlarmı abiler cwp verin ne olur yoksa ben bu sınava girmem 😦

 7. cihan Says:

  arkadaşlar bu sınavın taban puanı kaç bi soler mısınız?:=)

 8. Anonymous Says:

  ben 6.sınıf öğrencisiyim acaba beni askeri sınava alırlarmı bizim okulda duyurusu 6.sınıflara 7 lere ve 8 lere yapıldı.acaba o sınava bende girebilirmiyim.? !!!!

 9. Vigrx Plus Says:

  Vigrx plus is the safest, effective and most completely method for increasing your penis size no side effects and risk free. enlarge your penis today with vigrx plus at http://www.vig-rxplus.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: