AKP’nin 2009 Yerel Seçim İl ve İlçe Adayları

Yerel seçimler yaklaştıkça herkesin aklında kimlerin aday olacağı sorusu var. Partiler de yavaş yavaş adaylarını belirlemeye başladılar. Özellikle büyükşehir belediyelerinde kıyasıya bir rekabet ve seçim yarışı olacağı kesin. Kim ne kadar tatmin edici ve güzel vaatlerde bulunursa dediğimiz zamanlar geçti maalesef. Artık seçimler için öncesinde adaylar açıklanmadan verilen hediyeler (!) işi götürmeye yetiyor. Şüphesiz bu seçimde de en çok belediyeyi bu dediğim seçim politikasıyla AKP alacak. AKP’nin belli olan ve olmayan belediye başkan adaylarının listesini vereyim. Sizin kafanızdaki liste nasıl bunu yorum kutusuna yazarsanız sevinirim. İşte 12 büyükşehir belediyesinin AKP aday listesi:

1. İSTANBUL: AK Parti’nin en rahat olduğu illerden biri İstanbul. Erdoğan’ın belediye başkanlığı yaptığı ve buradan iktidara yürüdüğü İstanbul aynı zamanda seçimlerin kaderini tayin etme imkanına sahip. Daha önce de yazmıştık derin kulis bilgilerine göre İstanbul’da AK Parti Kadir Topbaş’la devam edecek. Zaten henüz ortaya çıkmış bir aday adayı da yok.

2. ANTALYA: AK Parti’ye 2004 seçimlerinden önce katılan ancak beş yıl içinde gösterdiği performansla takdirleri toplayan Menderes Türel, partinin en parlak başkanlarından birisi. Antalya’ya son dönemde yaptığı hizmetlerle yeni bir vizyon kazandıran Türel bu seçimlerinde favorisi.

CHP Türel’in karşısına Mustafa Akaydın’ı çıkardı ve seçimleri almak istiyor. Ancak seçimin favorisinin 2004 sonuçlarına bakıldığında AK Parti olduğu görülüyor. 2004 yerel seçimlerinde AK Parti % 34.7, CHP % 26.4, DYP % 26.1 oy aldı. RP geleneğinin kazandığı bir belediyeyi daha sonra kolay kolay kaybetmediğini tarihi bir uyarı olarak buradan hatırlatalım.

3. İZMİT: 2004 yerel seçimlerinde Büyükşehir’i CHP’den alan AK Parti bu seçimlere de rahat giriyor. Kocaeli Büyükşehir’de önemli çalışmalara imza atan İbrahim Karaosmanoğlu’nun adaylığı kesin gibi görünüyor. AK Parti 2004 yerel seçimlerinde Kocaeli Büyükşehir’de % 50.3 oranında bir oy alırken CHP % 31.6 oranında kaldı.
CHP’den yeniden aday olan eski başkan Sefa Sirmen’in Kocaeli Büyükşehir’i kazanabilmesi için çok fazla çalışması ve belediyecilik çıtasını bir adım yukarı koyması gerekiyor.

4. KONYA: Konya Büyükşehir AK Parti’nin en rahat olduğu yerlerden bir diğeri. Konya’da AK Parti’nin rakibi Saadet Parti’si. Geçmişte RP efsanesinin başladığı yerlerden biri olan Konya yeni bir efsaneye başlatabilir mi bilinmez ama Numan Hoca’nın burada seçimlere asılacağı muhakkak. Konya’da genel kanaat mevcut başkan Tahir Akyürek’le devam edileceği yönünde ancak Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen’in de ismi derin kulislerde konuşuluyor.

5. KAYSERİ: Fazla söze gerek olmayan yerlerden biri de Kayseri. Mevcut başkan Mehmet Özhaseki’nin adaylığına garanti olarak bakılıyor.

6. BURSA: Parti içinden sızan son bilgilere bakıldığında adaylık noktasında durumu netleşmeyen yerlerden birisi de Bursa Büyükşehir. Mevcut Başkan Hikmet Şahin başarılı hizmetlere imza atarken, kulislerde farklı isimler ön plana çıkarılmaya çalışılıyor.

2004 Seçimlerinde AK Parti % 53.8’le Büyükşehir’i kazanırken en yakın rakibi CHP % 17.2, DYP ise % 11.9 oranında bir oy aldı. Bu rakamlarda da görüldüğü üzere AK Parti bu seçimin favorisi ve asıl yarış parti içinde yaşanıyor.

7. GAZİANTEP: Durumu netleşmeyen illerden biri diğeri de Gaziantep. 2004 yerel seçimlerinde sosyal demokratların efsane belediye başkanı Celal Doğan’dan Büyükşehir’i alan Asım Güzelbey’in yeniden aday yapılıp yapılmayacağı henüz netleşmiş değil.

Bir süre önce kamuoyunda Güzelbey’in yeniden aday olmayacağı yönünde haberler çıksa da daha sonra bu haberlerin arkası gelmedi. Görünen o ki Gaziantep’te bir takım sorunlar var ve Asım Güzelbey‘in kafası karışık.

8. SAKARYA: 1994, 1999 ve 2004 Yerel seçimlerinde Sakarya Belediye Başkanı seçilen Aziz Duran yeniden aday olursa 4. kez başkan olacak. 2009’da da aday olup yeniden seçildiğinde toplam 20 yıl belediye başkanlığı yapmış olacak. Genel kanaat ve parti çevrelerinden sızan haberlere göre Duran’ın adaylığı kesin değil.

Kulislerde eski il Başkanı Yusuf Alemdar, MÜSİAD Sakarya Şubesi Başkanı Mehmet Aracı ve Hendek Belediye Başkanı Ali İnci’nin isimlerinin konuşulduğunu belirtelim.

9. ERZURUM: Kızılcahamam toplantısı sonrasında sızan haberlere göre Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’in yeniden aday yapılamayacağı ileri sürülürken Küçükler’in bu haberleri yalanladığını belirtelim.
Bazı yorumculara göre kabineden bir isimle aralarında sorun olan Küçükler’in adaylığına doğrudan Tayyip Bey karar verecek.

10. SAMSUN: Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın aday yapılıp yapılmayacağı hem Samsun hem de parti çevrelerinde en çok konuşulan konulardan biri. Yılmaz aday olursa bu dönem 3. dönemi olacak. Samsun’da teşkilatlarla arası limoni olduğu iddia edilen Yılmaz’ın hem kalacağı hem de gideceği yönünde kulis bilgileri geliyor.

Samsun Büyükşehir için Atakum Belediye başkanı Adem Bektaş’ın ismi geçse de henüz kesinleşmiş bir durumun olmadığını ve son sözün Erdoğan’da olduğunu ifade edelim. Bu arada 2004 yerel seçimlerinde AK Parti Büyükşehir’de % 46.4 oranında bir oy alırken CHP % 31.6 aldığını da belirtelim.

11. ADANA: Anavatan kökenli Aytaç Durak 2004 seçimleri öncesinde AK Parti’ye gelirken 2009 seçimleri öncesinde de partiden ayrıldı. Uzun zamandır kulislerde teşkilatla Durak arasında sorunlar olduğu ve yeniden aday yapılmayacağı konuşulurken meseleyi takip edenler için Durak’ın istifası sürpriz olmadı.

Seyhan Belediye Başkanı olduğundan bu yana ısrarla Büyükşehir’i isteyen Azim Öztürk Hoca Adana Büüyükşehir’in doğal adayı. Öztürk’ün bu çabası ve ısrarı kendisine Büyükşehir’i kazandıracak mı bunu zaman gösterecek.

12. ANKARA: Taha Kıvanç (Fehmi Koru) 7 Kasım 2008 tarihli Yeni Şafak’taki yazısında AK Parti’nin Ankara Büyükşehir adayının Melih Gökçek olduğunu ilan etmişti ama henüz kesinleşmiş bir durum yok.

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: