Yeni Yasayla Ev Sahibi & Kiracı Hakları

Arkadaşlarla beraber kirada kaldığımızdan bizimle aynı kaderi paylaşan kiracıları ilgilendiren yeni yasa tasarısı geliyor. .TBMM Adalet Komisyonu’nda, 649 maddelik Türk Borçlar Kanunu’nun görüşmeleri başladı, tasarının bugüne kadar 212 maddesi kabul edildi.Borçlar Kanunu Tasarısı’na göre ev sahibi-kiracı ilişkileri yeniden düzenlenecek. Ev sahibi ve kiracıyı kapsayan yeni yasada, özellikle kiracılara bir iyi bir de kötü haber var. İyi haber; mira bedeli enflasyona endekleniyor. Kötü haberse; ev sahibi sözleşmeyi tek taraflı fesh edebilecek.İşte evsahibi ve kiracının yepyeni hakları:

EV SAHİBİ SÖZLEŞMEYİ FESHEDEBİLECEK

 • Kiracı, konutu özenli kullanmak, komşulara gerekli saygıyı göstermekle yükümlü olacak. Kiracı, buna aykırı davranırsa ev sahibi sözleşmeyi fesh edebileceğine ilişkin yazılı ihtarda bulunabilecek. Kiracı, konuta kasten zarar verirse ya da komşular için çekilmez olacak davranışlar sergilerse sözleşme hemen fesh edilebilecek.
 • Ev sahipleri bakım, satış ya da daha sonraki kiralama için kiraladığı evi ziyaret edebilecek. Üçüncü kişileri getirip evi gezdirebilecek. Bunun için uygun bir süre önce kiracıya haber vermesi yeterli olacak. Ev sahibi, kiracının ziyaret talebini kabul etmekle yükümlü olacak. Örneğin ev sahibi, evde tadilat acil tadilat yapılması gerektiğini belirterek usta getirirse, kiracının bu çalışmaya izin vermesi gerekecek.
 • Kiracı, kira bedeli ya da elektrik, su gibi yan giderleri zamanında ödemezse ev sahibi yazılı bildirim yaptıktan 30 gün sonra sözleşmeyi tek taraflı olarak fesh edebilecek.
 • Ev sahibi, kira sözleşmelerinde kirayı bedelini ödemediği için yapılan iki haklı ihtar sonrasında, kira sözleşmesini sona erdirebilecek. Mevcut uygulamada ev sahibinin evi tahliye ettirmek için kira sözleşmesinin sona ermesini beklemesi gerekiyordu.
 • 15 yılı geçen kira sözleşmelerinde ev sahiplerine tazminat ödemeden sözleşmeyi tek taraflı olarak fesh etme hakkı tanınacak.

KİRACI: KİRA ENFLASYONA ENDEKSLENECEK

 • Kira artışları, bir önceki yılın Üretici Fiyat Endeksi’ni (ÜFE) geçemeyecek. Mevcut uygulamada ev sahipleri 3 yıldan sonra kira bedellerini hakkaniyete uygun bir ölçüde, ÜFE’ye bağlı kalmaksızın belirleyebiliyordu. Tasarı bu süreyi 5 yıla çıkarıyor.
 • Depozito 3 aylık kira bedelini geçemeyecek. Depozito para olarak verilirse ev sahibinin onayı olmadan çekilmemek üzere vadeli tasarruf hesabına yatırılacak. Depozito, kıymetli evrak olarak düzenlenirse bankada saklanacak. Banka sözleşme sona erdiğinde, açılmış bir dava ya da ev sahibinin yazılı bir bildirimi yoksa depozitoyu kiracıya nemasıyla birlikte ödeyecek.
 • Sözleşmede kira bedelinin belirlenmesi dışında, kiracı aleyhine değişiklik yapılmayacak.
 • Ev sahibi, ihtiyacını gerekçe göstererek kiracıyı evden çıkardıktan sonra, başka birisine kiralarsa mağdur durumda kalan kiracının en az bir yıllık kira kadar tazminat hakkı doğacak.
 • Ev sahibi, konutu kiracıya kullanıma hazır bir şekilde teslim etmekle ve sözleşme süresince aynı durumda bulundurmakla yükümlü olacak.
 • Ev sahibi, sözleşme imzalandıktan sonra konutta ortaya çıkacak ayıplardan da sorumlu tutulabilecek. Kiracı bu ayıptan dolayı gördüğü zararı, yargı kararına gerek olmaksızın kira bedelinden düşebilecek.
 • Kiracı, evde yaptığı değişikliğin yarattığı değer artışını sözleşme sonrası ev sahibinden talep edebilecek.
 • Halen ev sahibinin, kirayı geciktiren kiracıdan gelecek yılın kira bedelinin tamamını isteme hakkı var. Bu, ortadan kalkacak.

Herkesin faydasına olur umarım.

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: