100 YTL Taksitli TOKİ Konutları Projesi Başlıyor

Başbakan Erdoğan‘ın vaadleri arasında yer alan ve merakla beklenen "Yoksula 100 YTL taksitli 45 metrekarelik ev projesi " gerçekleşiyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), “yoksula konut” projesinin uygulanacağı illeri belirlemiş durumda. İlk aşamada, 18 ilde 15 bin 266 konutluk proje hazırlandı. Bu illerde ihaleye çıkacak konut projelerinin içinde, yoksul kesime yönelik konutlar da yer alacak.Daha önce afet konutu olarak ve yoksul kesim için 45 metrekarelik konutlar yapan TOKİ, vatandaşların ilgi göstermemesi üzerine, bu konutların büyüklüğünü 55-65-75 metrekareye yükseltmişti.

Yeni projede, konutların net büyüklüğünün 39-47 metrekare, brüt büyüklüğünün ise ortalama 50 metrekare olacağını anlatan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, artık şartların değiştiğini, çekirdek aile modeli ve özellikle yalnız yaşayan yaşlılar nedeniyle vatandaşların küçük konutları talep ettiğini kaydetti. Bu konutların, diğer konut projelerinin içinde yer alacağını, vatandaşın her türlü altyapı, ısınma ve çevre sorunu çözülmüş konutlarda oturacağını vurgulayan Bayraktar, değişik ihtiyaçları dikkate alarak bu konutlar için 3 değişik model geliştirildiğini söyledi.

Ortalama 28-30 bin YTL’ye mal olacak konutların, gerçekten yoksul kesime satılması için kaymakamlıkların, valilerin, yerel yönetimlerin gereken önlemi alacağını anlatan Erdoğan Bayraktar, “vatandaş evine girene kadar, başvuruda bile para almayacağız. İçine yerleşince 100 YTL taksit başlayacak ve 20 yılda geri ödenecek “ dedi.

Başvuruların alınmasından sonra, konut sayısından fazla başvuru olması halinde hak sahiplerinin çekilecek kura ile belirleneceğini kaydeden Bayraktar, 100 YTL’yi ödeyemeyecek durumdaki vatandaşların parasını da, kamuoyunda “FAKFUKFON” olarak bilinen sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonlarının ödemesinin öngörüldüğünü bildirdi.

TAYYİP ERDOĞAN KLASİĞİ

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, “yoksula konut” projesini “Bir Tayyip Erdoğan klasiği” olarak nitelendirirken, projenin TOKİ kaynaklarından finanse edileceğini kaydetti.

Ekonomik kriz nedeniyle konut satışlarında bir durgunluk yaşandığını, konut iadelerinde az da olsa bir artış olduğunu anlatan Bayraktar, ancak genel olarak TOKİ’nin bunlardan fazla etkilenmeyeceğini, normal programını uygulayacağını söyledi.

Bayraktar, bu konutların ucuza mal edilmesi için, Başbakan Erdoğan ile birlikte gittiği ABD’de uygulanan panel teknoloji konusunda incelemeler yaptığını, bu teknolojinin Türkiye’ye getirilmesini öngördüklerini anlattı.

AYRICA SOSYAL TESİSLER YAPILACAK

Verilen bilgiye göre, 1 + 1 nitelikteki konutlardan brüt büyüklüğü 50,50 metrekare olan A tipi, yüksek kat yapımına elverişli olarak 2 merdivenli, 2 asansörlü, oda, banyo ve mutfak salonla ilişkilendirilmiş olarak ve 1 balkonlu olarak projelendirildi.

Brüt büyüklüğü 47,80 metrekare olan H tipi konutlar, salonda yer alan açık mutfak, bağımsız olarak kullanılan banyo ve 1 odadan oluşacak ve bir katta 8 daire bulunacak.

Brüt büyüklüğü 46,80 metrekare olan I tipi konutlar ise salon, salonda yer alan açık mutfak, bağımsız oda ve banyodan oluşacak.

Planlamalarda konutlara hizmet etmek üzere 2 tipte sosyal tesis binaları tasarlandı. 2 katlı ve tek katlı olarak şekillendirilen sosyal tesislerde yemek ve televizyon salonu, mutfak, personel soyunma-duş, genel wc ve çamaşırhane, sağlık hizmetini karşılamak üzere doktor muayene odası bulunacak.

İşte 100 YTL’lik konutların yapılacağı iller

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın verdiği bilgiye göre, ilk aşamada 18 ilde 266 konut projelendirilirken, Mart ayından önce satışlar başlayacak.

Proje kapsamında, yoksul vatandaşlara,

 • Adana-Akkuyu’da 1206,
 • Ankara-Mamak Kusunlar’da 1300,
 • Antalya-Çıplaklı’da 800,
 • Batman-merkezde 300,
 • Bursa-Kestel’de 420, Karacabey’de 36, Gürsu’da 1200,
 • Çanakkale-Kepez’de 600,
 • Diyarbakır-Üçkuyular’da 1000,
 • Eskişehir-Aşağısöğütönü’nde 950,
 • Erzurum-Kazım Karabekir’de 300,
 • Gaziantep-Şehitkamil’de 950,
 • İstanbul-Kayabaşı’nda 1964,
 • İzmir-Kemalpaşa’da 1004,
 • Kilis-Merkez’de 120,
 • Konya-Meram’da 814,
 • Malatya-Merkez’de 462,
 • Mersin-Tarsus’ta 288,
 • Sakarya-Korucuk’ta 720,
 • Van-Kevenli’de 832, konut yapılacak.Ev sahibi olanlara şimdiden hayırlı olsun diyorum.

100 TL Taksitli Toki Konut Başvuruları İçin Tıklayın

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: