Dizüstü Pil Ömrünü Artırmanın Yolları

Ben de bloglamaya ilk internet cafelerde başladım.2006 yıllarının başlarıydı.Blogcuyu tanıyordum ve 1 senelik blog insafsızlara hack gurbanı oldu :).Neyse geçen sene bir dizüstü bilgisayar alıp bundan sonra daha sık yazmaya başladım.Bu yazı zannedersem 490. yazı olacak.Dizüstü bilgisayarımı okula da götürmem gerekiyor ve bana yeterli bir pil ömrü gerekiyor bu durumlarda.Yoksa yapacağınız işler aksar.Size CNet Türkiye‘nin bu konuyla ilgili tavsiyelerini aktarayım da belki bir faidesi olur.Başlayalım o zaman 🙂

Seyahat esnasında veya dizüstü bilgisayarınızın pilini şarj edemeyeceğiniz durumlarda elinizdeki işin yarım kalmaması için daha etkili bir kullanım tarzı benimsemelisiniz. Gerek yazılımsal gerek donanımsal olmak üzere bazı dikkat etmeniz gereken noktalar, taşınabilir bilgisayarınızın pil ömrünü artırabilirsiniz. İşte uygulayabilecekleriniz:

 1. Ekran aydınlatmasını kısın
  Neredeyse tüm dizüstü bilgisayarlar ekran ışığı ayarı sunar. Hatta bazıları işlemci ve fan sistemini de kontrol etme imkanı verir. Pilde çalışırken bu ayarları çalışmanızı rahatsız etmeyecek seviyeye düşürerek pil ömrünü uzatabilirsiniz. Ekran ışığı en çok enerji tüketen özellikler arasındadır.
 2. Arka planda çalışan uygulamaları kapatın
  Bilgisayarı pilde kullanırken arka planda çalışan iTunes veya Desktop Search gibi uygulamaları mutlaka kapatın. Çünkü dizinleme (indexing) gibi işlemler sıklıkla işlemciyi yorduğundan pil ömrünü azaltırlar.
 3. Harici cihazları çıkarın
  Kullanmadığınız harici cihazları bilgisayara bağlı tutmayın. USB cihazlar (fare dahil), Wi-Fi anteni gibi cihazlar ihtiyaç duyduğu enerjiyi bilgisayarın pilinden çekeceğinden bunları bağlamayın.
 4. Daha fazla RAM ekleyin
  Dizüstü bilgisayarınızda yüksek RAM kapasitesi tercih ederseniz uygulamalar çalışırken diskteki sanal bellek yerine fiziksel RAM belleği kullanır. Sanal bellek sabit disk tabanlı olduğundan hareketli parçalara sahip sabit diskler çok enerji tüketir. Fakat RAM eklemek de enerji tüketmek anlamına gelir. Eğer yoğun bellek kullanımı gerektiren uygulamalar kullanmayacaksanız bu maddeyi atlayabilirsiniz.
 5. Optik sürücüde disk tutmayın
  DVD, Blu-ray gibi optik sürücüler de hareketli parçalara sahip olduğundan sürücüde disk tuttuğunuzda sıklıkla verileri okumak için disk döndürüleceğinden hem gürültü hem de enerji tüketimi artar.
 6. Pilinize iyi bakın
  Kullandığınız bilgisayar modeli ve pil türüne göre en ideal kullanım koşullarını belirlemeye çalışın. Lityum iyon dışındaki pillerde haftada bir mutlaka pili tamamen doldurun ve tamamen boşaltın. Lityum iyon pil kullanıyorsanız pili hiçbir zaman tamamen boşaltmayın.
 7. Bekleme yerine hazırda beklet modunu kullanın
  İşletim sistemlerinin sunduğu ‘bekleme’ veya ‘uyku’ modları pilden az da olsa sürekli olarak enerji tüketir. Bilgisayarı kullanmayacağınız zaman ‘hazırda beklet’ seçeneğiyle tamamen kapanmasını sağlayın. Bu modda bilgisayar hızlıca yeniden açılabilir.
 8. Güç seçeneklerini düzenleyin
  Windows Denetim Masası içerisindeki Güç Seçenekleri’ne göz atın ve gerekli düzenlemeleri yapın. Vista kullanıyorsanız pildeyken ‘güç tasarrufu’ modunu seçerek daha uzun süre kullanabilirsiniz.
 9. Gereksiz cihazları kapatın
  Çevirmeli modem veya kullanılmayan benzeri diğer cihazları Aygıt Yöneticisi üzerinden tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece tekrar açana kadar erişilemeyecek, dolayısıyla enerji tüketmeyeceklerdir.

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: