Amerika’nın 2025 Yılı Türkiye Raporu

ABDnin 2025 yılında Türkiye‘nin ne hale geleceği ile ilgili öngörü raporuna göre Türkiye’yi hem olumlu hem de olumsuz sonuçlar bekliyor.Bunlar arasında; laiklik demode olacak, Türkiye dışardan göçmen işçi alacak, bölgesel güç haline gelecek ve takınacağı islam modeli imajıyla Ortadoğu‘ya örnek teşkil edecek.2025 yılında Amerika’nın dünyadaki nüfuzunu yitireceğinin belirtildiği raporda, Çin, Hindistan ve Rusya’nın güçleneceği öngörülürken, bu ülkelerden sonra siyasi ve ekonomik güç olarak ortaya çıkabilecek ülkelerin Endonezya, Türkiye ve İran olduğu kaydedildi.

Raporda, Batı modelinin bir parçası olan laikliğin miladını doldurduğunun düşünüldüğü ve Türkiye’de olduğu gibi İslamileşme ile birlikte ekonomik büyüme ve modernleşme yaşanacağı ifade edildi. Raporda ayrıca, Ortadoğu’daki ülkelerin İslami hükümetler tarafından yönetilmeye başlanacağı da belirtildi.

2025 yılında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu eğitimli işgücünün arttığı ülkelerin ekonomik büyümeden büyük avantaj sağlayacağı belirtilen raporda, Avrupa’nın Afrika ve Asya’dan göçmen almaya devam edeceği, bunun yanı sıra endüstrileşmiş yeni merkezler olacak olan Çin, Güney Hindistan ve Türkiye’nin de göçmen işçi alabileceği kaydedildi. Endonezya, Türkiye ve İran’ın Ortadoğu’da yeni ittifaklar kurarak, dünya politikasında önemli rol oynayabileceğinin kaydedildiği Amerikan istihbarat raporunda,  Türkiye’de son dönemdeki ekonomik büyüme, jeo-stratejik  önemi ve ortaya çıkan orta sınıfıyla Ortadoğu’da bölgesel bir güç olarak ortaya çıktığı bildirildi.

Raporda, Türkiye’nin enerji konusundaki dışa bağımlılığını İran ve Rusya gibi ülkelerle olan ilişkilerini genişleteceği belirtilirken, gelecek 15 yılda Türkiye’nin İslami ve milliyetçi bir model izleyeceği ve bunun da Ortadoğu’da modernleşen diğer ülkelere örnek teşkil edeceği kaydedildi.

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: