Otomobil Piyasası ve Global Mali Kriz

Amerika‘da başlayıp dünyayı etkisi altına alan global mali kriz, tüm sektörlerde kendini iyice belli etmeye başladı. Hiç kuşkusuz dünya otomotiv endüstrisi de bundan nasibini alıyor. Geçtiğimiz haftalarda birer birer açıklamalar yapan üreticilerden bazıları çok fazla işçi çalıştırdığını ve bu sayıyı azaltacaklarını, bazıları ise üretime ara verdiklerini açıkladılar. Üretime ara vererek ya da işçi çıkararak beklediklerini bulamayan üreticiler, çıkış yolunu piyasaya çıkan yeni modellerle yapmayı düşündüğü kampanyalarda arayacak. Yeni modellerin yanı sıra üreticiler diğer kampanyalarına da tam gaz devam ediyor. Örneğin Renault, ticari araçlarda “ÖTV bizden” derken, Fiat hafif ticarileri Fiorina ve Doblo için peşin alım indiriminin yanı sıra yüzde 0,99 faizle 12 bin YTL’ye kadar kredi veriyor.

DİĞER KAMPANYALAR

İşveçli üretici Volvo, euro kurunu 1.75 YTL’ye sabitliyor, Mazda’da 7 bin 600 YTL’ye varan indirimler devam ediyor. Alfa Romeo 159 modelinde üst donanım seviyesini baz donanım fiyatına sunarken İspanyol SEAT ise, yüzde 0’dan başlayan faiz oranlarıyla tüketicilerin karşısına çıkıyor.

TOPLAM PAZAR YÜZDE 40 DARALDI

Her ne kadar içerisinde bulunduğumuz kriz dünya pazarlarında daha vahim sonuçlar doğursa da ülkemiz otomobil pazarının da yönünü aşağıya çevirmeyi başardı. Hatta bazı yerli üreticiler, üretime toplamda bir aydan fazla süreyle bir süre için ara verdi. Bu savı destekleyen bir haber de Otomotiv Sanayii Derneği’nden (OSD) geldi.

Ekim ayı sonuçlarını açıklayan OSD, toplam ve otomobil pazarında haziran ayından beri devam eden gerilemenin, bu ayda daha keskin olduğu açıkladı. Ekim ayında toplam pazar yüzde 37.3, otomobil pazarı ise yüzde 39.2 oranında daraldı. Yine OSD verilerine, ekim ayında toplam pazarın yaklaşık yüzde 40 daralmasına bağlı olarak toplam pazar ilk kez bu ayda kümülatif olarak da azaldı. İlk on ayda daralma toplam pazarda yüzde 1,6 düzeyinde. Zor günler yaşayan otomotivciler eleman azaltarak ya da üretime ara vererek aşamadıkları krizde çareyi yeni modellere bağlamış durumdalar.

YENİ GOLF PİYASADA

Özellikle satışına başlanan ve kompakt C sınıfının isim babası olan Volkswagen Golf’ün 6. jenerasyonunun pazarda ne yapacağı heyecanla bekleniyor. Aracın fiyatı 35 bin 900 YTL’den başlıyor. Ayrıca yeni Bravo ile başarılı satış rakamlarına ulaşan Fiat ise, aracın dizel otomatik versiyonuyla satışlarını artırmayı planlıyor. 30 bin 250 YTL’den piyasaya sunulan yeni Jazz ile Honda da pastadaki payını artırma çabasında. Ayrıca lüks otomobil üreticisi BMW, 2009 yılı başında yenilenen Z4 ve X5/6 serisinin M versiyonla-rıyla pazarda yerini alacak.

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: