Şehir Kültürü ve Yöneticilik Adına

Şehir kültürünün hayata yansıması, çarşısında pazarında bu kültürün hâkim olması ile bir şehrin kimliği ortaya çıkar. Şehirler insanların beraber yaşadıkları hayatın bir parçası, adeta kendisidir. Bir şehrin kimliğini orada oturan insanların kişilikleri tayin eder. Eskilerin “Şerefül mekân bil mekin” dedikleri gibi bir yerin güzelliği, şerefi orada bulunan insanların güzelliği ile eşdeğerdir. Bu bakımdan şehir kültürünün nesillerden nesillere aktarılmasında yöneticilerin büyük tesirleri vardır.

Bir Belediye Başkanı yalnızca kaldırım yapan, asfalt yapan bir kişi olamaz. Şehre emin tayin edilen bir kişinin şehri temsil etme yeteneği ve kabiliyeti çok önemlidir.Asfaltı, kaldırımı dökmek teknisyenlerin işidir. Onlar zaten yapılır. Belediye Başkanı lider özelliğine sahip, temsil kabiliyeti yüksek olan insanlardan seçilmelidir.Belediye Başkanı’nda şehrin tarihi hedefini idrak etmesi, her platformda şehri temsil edebilecek bir özelliğe sahip olması aranır.

Eğer bu özellikler yoksa mevkiler kişileri yüceltmez. Makamlar kişilerle yükselir, yücelir. Bunu unutmayalım. Bir lider, yüksek mefkûrelere gönül vermeli, şehrin millî ve manevî mirasına varis olmanın hassasiyeti ile dolup taşmalıdır. Eğer bu hassasiyet yoksa şehir kimliğini kaybeder ve şehirler elden çıkar. Bu hassasiyet sadece yetmez, bu bağlamda heyecan, bilgi, birikim, tecrübe ve cesaret ister, daha doğrusu temsil kabiliyeti ister.

Bu inceliği görmek, bu hassasiyeti icra edebilmek için ilk önce şehre emin olabilecek insanın tespit edilmesi gerekir. Bu da emaneti ehline teslim noktasında eş dost, kumar arkadaşlığı yerine objektif bir bakışı arar. Bu bağlamda insanların içki içmeye karşı hassas olduğu gibi emaneti ehline teslim etme noktasında da en azından bu inceliği sergilemesi gerekmez mi? Ama heyhat! Şimdiye kadar gelinen noktada bu incelikleri görmek mümkün olmadı.

Bundan sonra olursa, millet kazanır. Memleket kalkınır. Artık zaman, işinde, mesleğinde özellik ve kişilik sahibi bir insan olmayı gerektiriyor. Bu bağlamda yerel yönetim seçimleri yetkili organları düşündürmelidir.Ekmeği ekmekçiye vermek, hatta bir ekmek de üste vermek, eskilerin değer yargısı budur.

Yüksek temsil kabiliyeti, engin ufku, aşk, bilgi, birikim ve hizmet heyecanı olan insanlar şehirleri düştüğü yerden kaldırabilir.Şehirleri tamir etme, mamur etme noktasında istişare kapısını kapatan yöneticiler, tecrübe, şahsiyeti ile temayüz etme noktasında eksik oldukları için makam sarhoşluğu ve de etraflarında dönen menfaat dalkavukluğu istişare kapısını kapattırıyor.Bir taraftan şehrin imarı ile uğraşanların gönülleri tamir noktasındaki zafiyeti telafisi mümkün olmayan neticeleri doğurmaktadır.

Maddede ve manada şahlanış için ufuk, ileri görüş, bilgi, tecrübe, cesaret ve temsil kabiliyeti lider vasfının asgari ölçüleridir.Emanetin ehline teslimi bu işin çözümüdür. Bilmem ki bu ahval hangi bahara uyanır

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: