Numara Taşıma Sistemi Nasıl İşleyecek?

Mobil iletişimde yeni bir dönem olan Numara Taşıma Sistemi (N T S) ülkemizde 9 kasımdan itibaren uygulamaya geçecek. Numarınızı değiştirmeden operatör değişebileceğiniz bu uygulama da çoğu kişinin merak ettiği soru tabii ki de: Numaramı nasıl taşıyacağım? Bu konu ile ilgili bilinmesi gerekenleri sıraladık.Ayrıntılar şöyle..

Numara Taşıma Sistemi Nedir ?: Numara taşıma sistemi numaranızı değiştirmeden aynı numara ile farklı bir şebekeye geçiştir. Yani kısacası Şebeke (GSM operatörü) değişimidir.

Numaramı Nasıl taşırım.

  • Operatörünü değiştirmek isteyen abone, geçmek istediği yeni operatörün abone merkezine başvuracak.
  • Abone, başvuru sırasında numaranın kendisine ait olduğunu gösteren belgeleri verecek, numara taşıma formunu dolduracak. Abone merkezinde yeni operatörü ile hizmet almaya başlayacağı tarihten geçerli olacak biçimde abonelik sözleşmesi imzalayacak ve yeni bir SİM kart alacak.

Arayana uyarı

  • Abone merkezi, aboneden aldığı bilgi ve belgeleri elektronik ortama aktardıktan sonra en geç 2 gün içinde Telekomünikasyon Kurumu bünyesindeki referans veri tabanına aktaracak. Kurum, bu talebi abonenin ayrılmak istediği operatöre iletecek. Operatör kimlik bilgisi ve belgeleri denetleyecek. En geç 2 gün içinde numara taşımaya onay verecek.
  • 6 gün içinde numarasını taşımak isteyen abonenin, belirleyeceği saat diliminde numara 20 dakika kapatılacak ve vatandaş yeni operatöründen hizmet almaya başlayacak.
  • Numarasını başka bir operatöre taşıyan vatandaşı arayanlara, 1.6 saniye süren ton sesi ile ‘aranan kişinin operatörünü değiştirdiği’ uyarısı yapılacak.

Yöntemin işleyişi böyle.Bakalım tüketicinin beklentileri ve bu yeni uygulamaya karşı tavırları neler olacak.Bekleyip göreceğiz

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: