2008 Öğrenci Affı Kimleri Kapsıyor?

2008 öğrenci affı kabul edilmesine edildi de acaba bu sene öğrenci affı kimleri kapsıyor diye çeşitli sorular geldi.Bununla ilgili sorulara da MEB bakanı Hüseyin Çelik cevap verdi.Haberden detayları aktarayım da arkadaşlara yardım olsun.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, öğrenci affı ile ilgili taslağın hazırlandığın bildirirken, Eğitim Hakkı Platformu ‘www.ogrenciaffi.org.’ temsilcileri Bakan Çelik’e, af bekleyen öğrencilerin, affın kapsamı ve süresi ile ilgili taleplerini sundu.

Öğrenci affı bekleyen gençler tarafından kurulan ve öğrenci affının çıkarılması amacıyla yoğun çalışmalar yürüten Eğitim Hakkı Platformu http://www.ogrenciaffi.org temsilcileri Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e çıkarılması planlanan öğrenci affı yasasının süresi ve kapsamı ile ilgili taleplerini sundu.

Bakanlık bünyesinde başlatılan çalışma için çiçek ve çikolatayla Bakan Çelik’e teşekkür eden platformu temsilcileri, çıkarılacak yasanın süre kapsamının geniş tutulmasının gerekliliğini Çelik’e anlattılar.

Bakan Çelik, “Yine mi af platformu? Burada da mı buldunuz beniö diyerek platform temsilcilerine takıldı. Görüşme esnasında platform temsilcileri Çelik’e öğrencilerin sorunlarını giderecek önerilerin olduğu bir dosya verdiler. Çelik öğrenci affı ile ilgili olarak, “Kapsamın 2005-2008 yılları arasında olması yönünde bir düşünceye sahibim. Ama süre konusu netlik kazanmadı, çalışmalar sürüyor. Ayrıca taşı delen suyun gücü değil devamlılığıdır. 50 ton suyu bir anda bir mermerin üzerine boşaltırsan hiç bir şey olmaz, ama 100 kilo su devamlı şekilde damlayarak mermeri eritir, bu gençlerde bu şekilde taleplerini bize devamlı yılmadan ilettiler. Yasanın süre kapsamı konusunda öğrenciler devamlı geriye dönük taleplerle geliyor ama neden 2005 yılı öncesini de kapsamalı, gerekçesi nedir, beni ikna etmeleri lazım. Gerekçeleri haklı bir zemindeyse değerlendiririz” diye konuştu.

Eğitim Hakkı Platformu tarafından hazırlanan ve Bakan Çelik’e sunulan dosyada, Öğrenci Affı Kanunu kapsamının YÖK’ün kuruluş yılı olan 1981 yılından itibaren alınması istenirken, “Aksi taktirde bir çok mağdur öğrenci yine bu aftan yararlanamayacaktırö denildi. Platform, dikey geçişlerdeki intibak sürecinin yeniden değerlendirilip yapılandırılması gerektiğini kaydederken, yasadan faydalanacakların öğrenim kredisi borçlarının ertelenmesi gerektiğine de işaret edildi. Talepler içerisinde Yurtkur imkanlarının aftan yararlanan öğrencilere de tahsis edilmesi gerektiği kaydedildi.

Reklamlar

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: