Nostaljik Konsept Arabalar-Harley Earl

Harley Early rüya arabalarının babası olarak bilinir.Kendisi General Motors‘un 1927-1958 yılındaki dizayn şefi.Patron birgün çağırığ demiş ki öyle arabalar dizayn etki herkes şaşkınlıkla baksın.O da kolları sıvamış ve o zamanların akla mantığa sığmaz konsept arabaların mucidi olmuş.Ve onun kariyeri boyunca General Motors toplam 35 milyon araba satmış.Bazı arabaları bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi.İşte o 10 konsept arabası ve Harley Earl.

  • Harley Earl:Bu işlerin mucidi!

Konsept Arabaları:

  • 1938- Buick Y-Job Konsept Araba:Fireball olarak da bilinen ilk konsept araba.Ayrıca bu araba yıllarca şahsi arabası olmuştur.

  • 1940 Futurliner:Sadece 12 tane üretildi ve bunları seyahat için GM kullandı.O zamanda ilk defa 2 tekerlek kullanılmıştı.Saatte en fazla kırk millik bir performansı vardı.
  • 1948 Cadillac:Tam bir mafya arabası.O zamanlar çok tercih edilmiş.İkinci dünya savaşı sonrasında üretilmiş ve kuyruk kısmının ince olması bu arabada ilk defa gözlenmiş.
  • 1951 LaSabre:Çok ekzotik görünen bu arabanın dikkat ederseniz kuyruk kısmı jetleri andırıyor.Çok masraflı olacağından seri üretimine geçilmedi.
  • 1954 Oldsmobile F-88:Çok güzel görünüme sahip olmasına rağmen herkesi hayal kırıklığına uğratarak seri üretimi yapılmadı.Sebebi çok hız yapması 🙂
  • 1954 Pontiac Bonneville:Uçak kokpitine benzeyen bu özel konsept araba şimdiki Porche arabaların ilham kaynağı olmuş.Tekrar parlatılan bu araba 2006da bir açık artırmada tam 2.6 milyon dolara satılmış.
  • 1955 GMC L’Universelle:İlk minivan 1980de Crysler dizaynırları tarafından üretilmesine rağmen bu proje tam 25 yıl önce Harley Earl tarafından çizilmişti.Alçak tavanı ve yine çift tekerlekleri ön planda.
  • 1956 Chevrolet Corvette SR-2:Yarış arabası olarak üretilmiş ve saatteki hızı 147.3 mile kadar çıkabiliyor.
  • 1958 Firebird III:Bir uçak dizaynı gibi duran bu konsept arabada görüntü ön plana çıkmış.Direksiyon yerine oyunlardan alıştığımız bir joystik var.Bundan dolayı bu arabayı sürmek her babayiğidin harcı değil.

Konsept arabalar gerçekten de şimdiki arabalara ilham kaynağı olmuş.

Reklamlar

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: