2008-2009 Okul Kayıt Tarihleri Açıklandı

ogrenci.jpg2008-2009 eğitim-öğretim yılı başlamasına günler kala okullara kayıt tarihleri de belli oldu.Velileri takrar telaş saracak.Vah hallerine valla.İşleri çok zor oradan buraya koşuşturma zamanı geldi.Bir de cepleriden akmalar başlayacak 🙂 Okul kayıtlarının, bu yıl da elektronik ortamda gerçekleştirileceği açıklandı. 1 Ağustos’ta başlayan kayıt işlemleri, 29 Ağustos’ta sona erecek.İlk kez Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl hayata geçirilen ‘e-kayıt projesi’nin, bu yıl da ortaöğretim 9. sınıflarına yeni öğrenci kayıtlarının elektronik ortamda gerçekleştirileceği bildirildi. Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, söz konusu uygulamanın Mersin’de de hayata geçirildiği, bu kapsamda ‘Öğrenci Yerleştirme Komisyonu’ kurulduğu kaydedildi. Uygulamanın, birden fazla ortaöğretim kurumunun bulunduğu ilçelerde de yapılacağına dikkat çekildi.

Oluşturulan komisyon, okulların kayıt bölgeleri ile öğrenci kontenjanlarını, ilgili okul müdürleriyle koordineli olarak belirleyerek, ortaöğretim kurumu müdürlüklerine duyurusunu yapacağı vurgulandı. Kontenjan belirlemesi yapılırken sınıf mevcutlarının imkanlar dahilinde 40’ı aşmayacak şekilde planlanacağı, aday kayıtlarının da genel lise ve mesleki lise müdürlükleri tarafından 1 Ağustos itibariyle alınmaya başlandığı, söz konusu kayıt işlemlerinin de 29 Ağustos’a kadar devam edeceği açıklandı.

Genel liselere aday kayıtlarında bölge ve ikametgah adresinin esas alınacağına dikkat çekilerek, genel liseye kayıt olacak adayın ikameti, Öğrenci Yerleştirme Komisyonu tarafından belirlenmiş olan okulun bölgesi sınırları içerisindeyse kaydı yapılacak. Meslek liselerinde kayıtlarda bölge sınırları olmaksızın, 10 adet okul tercihi yapılabilecek. Adaylar hem genel liseye, hem de meslek lisesine kayıt yaptıramayacak.

Elektronik kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından sonuçlar 3 Eylül 2008 tarihinde “meb.gov.tr” adresinden ilan edilecek ve belirlenecek olan listelere göre kesin kayıt işlemleri için gerekli evrak, ilgili okul müdürlüklerinde 4-12 Eylül 2008 tarihleri arasında kabul edilerek, kesin kayıt işlemleri tamamlanacak.

Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer alan bir diğer bilgiye göre, ‘2008 Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’ esaslarıyla yatılı ilköğretim bölge okulu mezunlarından, söz konusu ortaöğretim kurumlarını yatılı olarak kazanan veya yerleştirilen öğrencilerin kayıtlarında, ‘e-kayıt başvurusu’ şartı aranmayacak.

Technorati : , , , ,
Del.icio.us : , , , ,

Reklamlar

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: