2008 Össde Sakın Ölü Tercih Yapmayın

2008 Öss serüvenine devam edelim.Bu defa sık sık yapılan ölü tercihlerden bahsedelim biraz.Ölü tercih demek aslında belli kurallara uymadan yapılan yanlış yani tüm senenin emek kaybı manasına geliyor.Çok iyi bir puan almış olabilirsiniz ama ölü tercih sonucunda o güzel puanınız hiçbirşey ifade etmeyebilir.Aslında bazı unsurlar dikkate alınırsa bir sorun çıkmayacaktır.Bunlar neler beraber bakalım 🙂

 • ÖSS sonuçlarında sadece öğrencilerin tercih yapabileceği puan türleri bulunacak. Kendilerini ilgilendirmeyen ya da yeterli sayıda soru veya test cevaplamadıkları alanların puanları hesaplanmayacak.Sadece kendi alanınıza bakın.
 • 2008 tercihleri için esas olan bilgiler, yayımlanacak olan 2008 Tercih Kılavuzu’ndaki bilgiler. Kılavuz dikkatle incelenmeli.Kılavuz dışında dışardan gelebilecek yanlış tanımlamalara kulak asmayın!
 • Tercih edilen bölüm ve üniversiteye dair özel koşullar mutlaka okunmalı.Bunlar daha sonra gideceğiniz bölümde karşınıza çıkacağından çok önemli!
 • Gitmeyi düşünmediğiniz bölümleri tercih etmeyin. Kayıt yaptırmasanız bile yerleştirildiğiniz bölümlerden dolayı ertesi yıl ağırlıklı ortaöğretim başarı puanınız yüzde 50 oranında düşecektir.En çok yapılan hatalardandır.Buna ek olarak eğer 2 yıllık açıköğretim programlarına kayıt yapacaksanız bu söylenenler geçerli olmayacak yani AOBP’nınız değişmeyecek.
 • Tercih edeceğiniz bölümün yeni sistemde hangi puan türüne dahil olduğuna dikkat edin ve o türdeki puanınızı göz önüne alarak tercihinizi yapın.
 • Sadece istediğiniz bölümlerden oluşan tercih listenizi yüksek puanlı olandan düşük puana doğru sıralayın. Siz daha düşük puanlı bir bölümü istiyorsanız sadece onu üste yazmanız gerekir. Bu halde istemediğiniz yüksek puanlı bir yeri sırf puanınız yettiği için yazmanızın bir anlamı yok.
 • Ölü tercih yaparak tercih hakkınızı eksiltmeyin. Bir tercihi kendinden daha yüksek puanlı bir bölümün üzerine yazmak ölü tercih yapmak anlamına geliyor.Örneğin sırf 305 puanlık yer istiyorum diye 310 puanlık yerin üstüne yazmak mantıklı değil!
 • Ailenize ve çevrenize danışın. Ancak son karar sizin olsun.Çünkü sizin geleceğiniz hayatınzı ihmal etmeyin!
 • Mutlaka bir uzmandan yardım alın. Değişen sistem nedeniyle bu yıl tercih hatalarının fazla olması beklenmektedir. Fakat uzmanın tercihlerinizi sizin için yapmasını beklemeyin. Uzmanın yanına ön hazırlık yaparak gerekli kontrolleri yaptırmak ve aklınıza takılanları sormak için gidin.
 • Seçtiğiniz üniversitenin vakıf veya devlet üniversitesi olmasına, burs durumuna dikkat edin.
 • Yeni açılan bölümlere önem verin ve iyi inceleyin.
 • Tercih listenizi teslim etmeden bir fotokopisini alın.

Umarım bu uyarıları iyice sindirip sağlıklı bir tercih listesi hazırlarsınız.

Reklamlar

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: