Camiye Kürtçe X Harfi Soruşturması

Bu haberi okuduğumda hem güldüm hem de içimdeki tüm öfkemle yazıklar olsun dedim.Haberi aynen aktarıyorum:

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde bir köy camisine verilen Kürtçe isimdeki “X” harfi nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma sürerken, caminin ismindeki “X” harfi çıkartıldı.
Alınan bilgilere göre, Bismil’e bağlı Diktepe köyüne toplanan yardımlarla yapılan camiye “Xincika” ismi verildi. Camiye Kürtçe isim verilmesi üzerine Cumhuriyet Savcılığı tarafından köy imamı Abdullah Cengiz ve muhtar Cemil Kavak hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma sürerken, caminin Kürtçe ismindeki “X” harfi çıkartılarak yerine “H” harfi konuldu.

Bizim ne kadar da boş vaktimiz var şaşırıyorum.O kadar boş vaktimiz var ki bir caminin ismindeki X harfine kafayı takıyoruz ve bunun için devlet daireleri seferber oluyor.Şunu biliyorum ki Türkçe’deki Ğ harfinde Kürtçe’de X harfi karşılıyor.Bu bölgede de bazı özel isimler vardır Xincika da bunlardan biri şimdi bu Ğincika diye okunur Hincika yaparsanız hem ismi değiştirirsiniz hem de anlamını.Bu yöredeki bari özel kabul edilen şeylere karışmayın.Karışıp çözümlemeniz gereken nice sorunlar varken daha da kötüye yoran bu yöredeki insanların değer verdikleri şeylerle uğraşmayın lütfen…13-10

Reklamlar

Etiketler: , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: